Ses Konusunu Çözüyoruz! - Ses Manyakları B01 Download

Send to your friends
Add
 • Mar 24, 2020

 • #SesManyakları #İlkerCanikligil #FuatDomaniç Ses neden önemli? FluTV ses sorununu neden bir türlü çözemiyor? Stereo kayıt nedir, hücum kayıttan farkı ne? İyi bir ses kaydının müthiş sırrı nedir? Mikrofon kavgasında kim kazandı, Fuat mı İlker mi? FluTV "Dünyanın En Otantik İçeriklerini Sunan" yepyeni bir dijital platformdur. Videolardan haberdar olmak için lütfen abone olun. Destek için Patreon sayfamız: http://flutv.me Kanal: http://flutv.online Twitter: https://twitter.com/flutivi Instagram: https://www.instagram.com/flutv.online/

Comments

 • Shockvoice
  Shockvoice 6 months ago

  Ses gerçekten hayli ayrıntılı bir konu. Ben de uzun süredir ses kayıt ve düzenleme ile ilgileniyorum. Adobe Audition kullanıyorum. Aynı zamanda Audition eğitmeniyim. Youtube için ses konusunda yardıma ihtiyacı olanlar için birkaç tavsiyede bulunabilirim. Yaka mikrofonları en ucuzundan en kalitelisine her zaman problem bir konu ama siz eğer evinizde, oturduğunuz yerden sabit bir mikrofon ile kayıt alacaksanız (konuşma kaydı) bunu çok para harcamadan ortalama üstü hatta iyi bir kalite seviyesinde yapabilirsiniz. Ses kartına ihtiyacınız yok. Günümüzde birçok mikrofon kendi içerisinde gelişmiş bir ses çipi ile birlikte geliyor. Mikrofonu sabitleyerek yakın mesafeden konuşacaksanız "condanser" türünde bir mikrofona ihtiyacınız var. Bu mikrofonlar "dinamik" mikrofonlar gibi kuvvetli sesleri örneğin bir şarkı kaydını almak için değil daha çok ortalama bir yükseklikte konuşmak için uygundur. Bu mikrofonlar ses kaydetme konusunda hassas olduklarından en ufak titreşimleri bile kaydederler. O yüzden condanser bir mikrofondan iyi verim alabilmeniz için onu mümkün olduğunca titreşimlerden arındırmalısınız. Bunu yapabilmenin en basit yolu sıkıca bağlanmış bir mikrofon standı ve "shock mount" denilen mikrofonu boşluktaymış gibi tutan bir aparat. Bu setupu kurduktan sonra son bir şeye daha ihtiyacınız var o da "pop filter" denilen ağzınızdan çıkan "p,t" gibi rüzgarlı harflerin kayıtta patlamasının önüne geçmek. Tüm bunları yaptıktan sonra Adobe Audition veya başka bir kayıtçıyı açıp kayda girebilirsiniz. Youtube için tavsiye ettiğim kayıt değerleri şöyle: 48000hz - 16 bit - mono. Youtube yüklediğiniz 320 kbps AAC sesi zaten 126-128 kbps sese standardize ediyor. *Not (youtube ses standartları video kalitesi ile birlikte yükselir)

 • Kardiyo
  Kardiyo 6 months ago

  "Ilker hozanın kucağında oturuyormuş hissi" hiç hoş değil

 • Hayrullah M.
  Hayrullah M. 6 months ago

  360 derece yüzünden, konu "ses" olsa da ekrandan gözünü alamamak. Tam bir İC psikopatlığı!

 • Jerf Tecimer
  Jerf Tecimer 6 months ago

  Ulan adam resmen ülkede sesle ilgilenen max 100 200 kişi için video çekmş :D Helal olsun sabah masteringinden önce iyi geldi

 • Adenoid Hynkel
  Adenoid Hynkel 6 months ago

  Ali kurmuş bu videoyu izlemeli.

 • Turkuaz_
  Turkuaz_ 6 months ago

  İlker Bey arada şöyle bir şey söylüyor: "Ben Amerikada, Avrupada yapılmış işlerde film, dizi bir tane bile kötü mix duymadım". Gerçekten ben de sesle ilgilenmeye başladığım zamanlarda bunu farkedip şaşırmıştım. Aslında iyi ses prodüksiyonu yapmak o kadar zor bir şey ki, biz sadece kusursuz ses işleri duyduğumuz için hafife alıyormuşuz. Pek çok amatör müzik grubunun ve sinemacının bu kadar ölümcül bir şeyi gözardı etmesinin sebebi de bu bence. İnsanlar hiç kötü mix duymamışlar ki. Yaptıkları işte kötü mixin nasıl olacağını öngöremiyorlar o yüzden.

 • Günyol Bakoğlu
  Günyol Bakoğlu 6 months ago

  “Konumuz ses” mi dedi biri? :))) Harika bölüm olmuş. Tabii yıllardır neredeyse her mekanda ses kaydı yapmak zorunda kalan bir insan olarak beni fazlasıyla ilgilendirdiği için, biraz daha ihtimam göstermiş olabilirim 😁 Bu arada yorumlarda gördüm. Podcast gerçekten iyi fikir olabilir. Programlar o formata fazlasıyla uygun.

 • Adnan Bıldır
  Adnan Bıldır 6 months ago

  İ: gözleri aşka gülen

 • Hakan Yörük
  Hakan Yörük 6 months ago

  Bilenler bilir, Youtube'da Seattle'li bir radyo kanalının işlettiği KEXP diye bir kanal var. Buradaki canlı performansları dinledikten sonra müziklerin orijinal kayıtlarından zevk almamaya başladım. Çok iyi kalitede kayıt yapıyorlar. Ya da hassas bir kulağı olmayan bana öyle geliyor. Artık çok kanallı profesyonel kayıtları ruhsuz, yapay ve aşırı "mükemmel" buluyorum. Tüm enstrümanların bir arada canlı çalındığı kayıtları tercih ediyorum. Buradaki hatalar ya da seslerdeki 'artifact'lar bile doğallığı artırdığı için bana daha çok keyif veriyor. Bu kanaldan örnek bir kayıt için:

 • Onur Sertel
  Onur Sertel 6 months ago

  ÜZERİME SESLE İLGİLİ BİLGİLER FIRLATIN!!! Fuat Domaniç anlatıyorsa, hepsi izlenir bu serinin :):)

 • Ahmet Ceran
  Ahmet Ceran 6 months ago (edited)

  Sesomanyaklar!

 • Batuhan
  Batuhan 6 months ago

  Fuat abi, AEA'dan selamlar :)

 • Turkuaz_
  Turkuaz_ 6 months ago

  Asıl alanı ses olan bir sinemasever olarak uçarak geldim. Teşekkürler.

 • TheMrPesyani
  TheMrPesyani 6 months ago

  Ses manyaklığı terimini ben audiofili olarak çevirdim ve zaten abone olduğum kanal üzerinden programınızı zevkle dinledim. Uzun yıllar yurt dışında yaşadım toplam 42 yıl kadar. Türkiyedeyken yavaştan başlayan audiofili hastalığım yurtdışında ağırlaşarak devam etti yıllar içinde bana büyük paralara maloldu. Yaşlandıkça kulağım zayıflamaya ve hastalığımda hafiflemeye başladı. Emekli olunca vatanıma dönüp Marmarise yerleştim. Burada ilk dikkatimi çeken şeylerden birisi her türlü ses kaydının kötülüğüydü. Müzik sinema televizyon hiç farketmiyordu, müzikten vaz geçtim bazı kanallarda konuşulanları anlamakta güçlük çekiyordum. BBC yi dinlerken, yabancı müzik, yada orjinal sesiyle yabancı sinama seyrederken hiçbir sorun yoktu. En çok şaşırtan insanların bu konudaki vurdumduymazlığıydı, kimsenin umurunda bile değildi. Ses mühendisliği, tonmaysterlik, bazı kanalların yanından bile geçmemişti koca kanal sonuna kadar açılmış sesi durmadan pompalayan tek bir yaka mikrofonuyla idare ediyor ve bunu değiştirmek için hiç bir şey yapmıyordu akustiği mükemmelleştirilmiş hiçbir salon yoktu. Sonuç olarak burada tonmayster, ses mühendisi, akustik mühendisi bulunmadığına olanlarında çoktan ülkeyi terketmiş olduklarına karar verdim. 70li yıllardan daha önce bu insanların büyük radyolarda bile olduğunu biliyordum bu yüzden sizleri bu programda bulunca şaşkınlık ve sevinçle izledim..

 • Bonas
  Bonas 6 months ago

  Seviliyorsunuz, İlker hocam Fuat abinin üzerine gitmeyin lütfen :))

 • Ozenti Filozof
  Ozenti Filozof 6 months ago

  Balık gözü= Lanthimos olarak yerleşmiş artık kafama.

 • Halitkin
  Halitkin 6 months ago

  Üzerine bu kadar kafa yorulup da istenilen hedefe bir türlü ulaşılamayan başka bir uğraş yoktur.

 • Sevda Aytaç
  Sevda Aytaç 6 months ago

  00:55

 • MrdB
  MrdB 6 months ago

  Bir odyofil olarak bu seriye inanılmaz sevindim göze verilen önemle birlikte kulağın ihmali yapılan en büyük hatalardan, umarım serinin devamı bol bol gelir.

 • LathspeLL
  LathspeLL 6 months ago

  Corona nedeniyle apar-topar döndüm LA'den, tek aklımda kalan Zoom F6'i alamadan dönmek oldu cidden. Geçen sene okulda assignment'lar dolayısıyla çekeceğimiz filmler için herkes kamera peşinde koşarken ben, sesin önemini bildiğimden, direkt Zoom H6 ve Rode NTG2 aldım. herkesin projesine "sound guy" olarak yardım edeceğimi söyledim. Sonrasında millet önemini kavradı haliyle. Hatta çektiğimiz 2-3 kısa çeşitli festivallerde ödüller aldı. Sesin önemi vurgulandı bir kez daha. Geçen sene CES'te F6 duyurulunca heyecanlanmıştık baya çünkü öğrenme sürecinde yok "peak edecek" yok "aktör çok sessiz konuşuyor" diye strese giriyordum :D. 32bit float acaip birşey cidden.